Potápanie v Anglicku (november 2011)
Vybrali sme sa do Anglicke síce nie kvôli potápaniu, ale rozhodol som sa, že keď pôjdeme takú dlhú cestu autom, tak si zoberiem aj výstroj. Od miesta kde sme bývali boli lomy vzdialené minimálne na 130 km. Chcel som sa potápať aj v mori,ale niektoré základne už mali po sezóne. Takže mi ostávali len vnútrozemné lomy. Prvý lom sme navštívili Vobster Quay. No hneď ako sme došli sme museli vyplniť papiere, odkiaľ sme, tel, a podobné veci. Samozrejme akonáhle sme došli dole k lomu, niekto nás zastavil a pýtal sa čo a ako. Hneď nám však povedal (bol som sám potápač), že solo ponory sú zakázané, musíme si nájsť niekoho. Parkovalo tam vtedy asi 60 áut, asi 30 minút sme sa prosíkali približne 10 potápačom, či sa k nim môžem pripojiť, samozrejme reakcia bola negatívna, nikto nechcel potápať s cudzím. Pekne ma to nahnevalo, sadli sme si do auta a šli preč. V ten deň som si povedal, že kašlem na ponory, strašne ma nahnevali, že človek dojde zo Slovenska a majú takýto prístup.
Samozrejme brat mojej priateľky, ktorý žije v Anglicku mi zisťoval, telefonoval, kde by sa čo dalo odpotápať. Ja som tiež písal maily rôznym potápačským základniam, niektoré písali, že nemajú k dispozícii divemastra. Aj Vobster Quay, kde som šiel nadarmo, po mojom maily ako ma nahnevali, že nevedia zabezpečiť divemastra na takéto prípady, hneď mi odpovedali, že sa mi pokúsia zohnať divemastra. Po pár dňoch mi písali, že je k dispozícii divemaster, ale treba mu zaplatiť 70 libier + moje vstupné 16 libier + plnenie fliaš. (pár dní som rozmýšľal či sa to vôbec oplatí. Medzitým sa mi podarilo zohnať technického sprievodcu na inú lokalitu Chepstow, čo je na začiatku Wales-u. Tam pýtali 25 libier za ponor + 15 libier moje vstupné a + moje plnenie fliaš. Tieto lokality som si pozrel dopredu, táto mi nebola taká sympatická, až kým sme tam nedošli, každý bol priateľský. Aj Kevin (inštruktor technického potápania) ma milo prekvapil, myslel som si, že to bude nafúkanec, ale naopak. Ukázali sme si plán ponoru, všetko nakreslil kam pôjdeme a pod. Samozrejme sme šli do takej hĺbky, ktorú som si ja vybral, on si prispôsobil výstroj, zmes a pod. To sa mi na tom páčilo. Pred zanorením sme sa dohodli, že v 6 m si skontrolujeme výstroj, hlavne bubliny a pod, čiže safety drill. Potom sme začali klesať popri stene, prekvapila ma neskutočne pekná viditeľnosť cca 20-25 m. (pritom bolo pod mrakom) Klesli sme do 61 m, tam sme si ukázali, že pokračujeme smerom ku stene popri lane hore k vrtuľníku a odtiaľ k ostatným atrakciám ako dopravné lietadlo, dvojposchodový autobus, ďalšie malé lietadlá, tank, autá, člny a pod. Kevin mal so sebou Zeuxo skúter. Ukázal mi nech sa ho chytím na bočnom D krúžku a ťahal ma od jednej atrakcie k druhej. Potom nakoniec mi ho dal aj vyskúšať, ten skúter mal poriadnu silu. Samozrejme deko sme robili na EAN50, ale krásne popri atrakciách takže tá pol hodinka ubehla rýchlo.
Ešte pred touto lokalitou som bol na lokalite Dosthill. Vyrazili sme skoro ráno, aby sme došli na tú 9:00 hod. No keď sme dorazili, na parkovisku tam bolo asi 50 áut. Tu boli tiež milí, obskakovali nás a tu som nemal tiež dohodnutého buddyho, hneď nám začal vedúci základne niekoho hľadať, to bol prístup aký som očakával aj na Vobster Quay. Aj mi hneď niekoho našli. Po zanorení ma čakala hrôza, asi 3 minuty som len hľadal kde mám buddyho, bolo tam potápačov ako nasratých. Potom keď sme sa našli čakala ma dosť mizerná viditeľnosť hlavne pri začiatku, ale potom sa to zlepšovalo, ale nikde nebola lepšia viditeľnosť ako 6 m. Tu sme preplávali atrakcie ako 3-4 autá, karavan, čln, stromy, plošiny,… Potom ako sme vyliezli nám na počudovanie skontrolovali tlak vo fľaši a koľko sme boli minút. Tak takéto som ešte nezažil. Na druhý ponor mi museli zas niekoho hľadať,ale našli dosť rýchlo a bol to inštruktor PADI, ten po zanorení mal cielené pohyby, neplával hore dole, vedel kam ide, neustále signalizoval baterkou či som ok a pod. Takže ten druhý ponor bol oveľa lepší,ale čo sa týka lokality nebola zlá, ale za veľa to nestálo.
Čo som však zistil, že cez týžden na týchto lomoch je minimálny počet potápačov. Napr. mi Kevin hovoril, že cez víkend bolo u nich asi 200 potápačov, cez týždeň keď som tam bol ja bolo asi 5-10. Ako tretí lom sme navštívili opäť Vobster Quay, kde som prvý krát šiel kvôli ničomu. Mal som dohodnutého divemastra na ten deň za tých 70 libier + moje vstupné 16 libier,ale našťastie mi deň predtým napísal Kevin, že oni idú tiež na Vobster potápať, bude rád ak sa pridám. Tak chvala bohu som si zaplatil, len vstupné, divemastra som nepotreboval. Boli sme traja ako tím. Keď sme tu boli naposledy ako som spomínal bolo tu asi 60 áut, teraz bolo asi 5. Spravili sme dva ponory, jeden bol taký, že nás Kevin (2 potápačov) ťahal so skútrom dookola. Viditeľnosť v 30 m bola taká, že svetlo 35 W HID dosvietilo asi na 0,5 m. Ako sa hovorí čierna tma a samozrejme to bolo aj špinavé. Pár krát sa pred nami objavili stromy, ktoré sme ledva obišli. Na nácvik to bolo fajn, ale keď si pomyslím, že za takýto ponor som mal zaplatiť tie peniaze, tak by ma trafil šľak.