Pri Daedaluse na jednom ponore sme mali šťastie aj na cca 6 kusov žralokov kladivohlavých, ktoré boli v hĺbke okolo 45 m.
Ja som nemal problém, lebo som mal to dvojča. Takisto sme mali šťastie aj na iných ponoroch na manty. Na jednom ponore aj dve. Potápači, ktorí boli týždeň pred nami nevideli pomaly nič. Mali sme šťastie.
Takisto sme mali šťastie vidieť aj obrovského napoleona.
Celkovo môžem konštatovať, že sa nám podarilo splniť to, prečo sme sem prišli, videli sme všetko, čo sme chceli vidieť.
Tieto lokality sú naozaj trocha náročnejšie a chápem, že sem začiatočníci nemôžu ísť.
Odporúčam tieto lokality, ale tu zas nečakajte typické Egyptské koraly a ľahké plytké ponory.
Egypt Severné Safari (2023)
Po dlhoročnej pauze s Egyptom som sa znova rozhodol, že by som mal opäť navštíviť túto krajinu. Ledva sme nejaký termín obsadili, keďže bolo málo leteniek a kapacity na lodi sa míňali. Došiel deň D, šli sme na Schwechat, kde sme si urobili rezervu s časom. Keď sme došli na check-in babe kvôli niečomu strašne dlho trvalo, kým ma nejak registrovala.
Odovzdal som batožinu, bolo tam o pár kg viac,ale nerobili z toho vedu. Čakali sme na let. V lietadle som už tiež nemal nejako dobrú náladu, kvôli osobným problémom. Let trval cca 4 hodiny. V Hurghade začala ozajstná nočná mora. Stáli sme pri páse, kde sme čakali na batožiny. Ostatní hneď videli svoje, ja zatiaľ nič. Upokojovalo ma to, že tam stáli okrem mňa ešte ďalší asi 4-5 ľudia. Potom sa postupne vytrácali. Moja batožina s potápačskými vecami nebola nikde. Nahlásili sme to, vyplnili papiere a dovidenia. Na parkovisku v noci o 0:30 cca nás čakal Ahmed, ktorý nás odviezol na loď. Medzitým som komunikoval s človekom, ktorý všetko organizoval. Potápačské veci bola jedna vec, druhá bola tá, že aj inzulín a merací prístroj ostali v batožine. Tak som jej to písal, povedala, že všetko zoženú. Samozrejme žiadny inzulín, ktoprý je u nás nie je v Egypte.
Nemal som ani hygienické potreby ani oblečenie. Všetko bolo v stratenom kufri. Povedal som aj inštruktorke na lodi, že kašlem na potápanie. Prehovorila ma, že tu majú veci na požičanie, tak sme začali všetko skúšať. Spať sme šli približne o 3:30 s tým, že som stále nemal inzulín, nevedel som aký mám cukor nič. Druhý deň ráno so mnou šiel Ahmed do lekárne. Keďže bola sobota, šli sme dosť ďaleko. Samozrejme taký inzulín nemali. Čo bolo šťastie, že v Egypte na toto recept človek nepotrebuje. Potom však nastala situácia, že predsa potrebujú niečo od doktora. Tak som začal cez messenger volať domov pani doktorke, vysvetlil jej, čo sa stalo a nech mi napíše do správy typ inzulínu, ktorý by zhruba zodpovedal môjmu, ale majú ho aj v Egypte. Napísala tri druhy a jeden našťastie mali. Kúpiť som musel samozrejme aj tabletky a glukomer. Tam som si kúpil aj zubnú kefku a čo som potreboval. Týmto sa to ešte neskončilo. Konečne sme vyplávali. Ako sme sa blížili k lokalite, „niekto“ rozhodol, že ja kým nemám potvrdenie od lekára do vody nepôjdem. Tak už ma to naozaj začalo vytáčať. Vyplnili sme dokumenty o zdravotnom stave. Všade som dal NO. Začali vymýšľať, že aj tak potrebujú potvrdenie lekárom. Hovorím a kde ho akože teraz zoženiem. Mám napísať svojej diabetologičke nech pošle. Písal som jej, samozrejme povedala, že je u rodiny a nie je v kancelárii. Chápal som ju a bolo mi to trápne ju otravovať s týmto. A potom povedala, že takto na diaľku nechce brať zodpovednosť, čo je pochopiteľné. Potom som písal jednému majiteľovi lode, ktorý ma tiež odbil s tým, že pravidlá sú pravidlá. Hovorím, teraz keďže mi zmizla batožina, ste náhodou zistili, že som diabetik, inak by sa to nikto nedozvedel.
Potom som vrátil inštruktorke počítač a povedal som jej načo mi bude, keď sa nepotápam. Však v pondelok mi dá určite lekárka potvrdenie (už stačilo aj v sms, čo je naozaj vtip). Vlastne Ahmed ma nepustil do vody. Tak som sa pýtal, kto je tu šéf? Majiteľ alebo Ahmed. Potom vysvitlo, že sú dvaja majitelia a inštruktorka povedala,ž e si pohovorí s druhým majiteľom. O 10 minút mi povedala, že môžem ísť do vody. Sranda naozaj.
Čiže jeden ponor som na Shaab El Erg (dolphin house) vynechal. Plavili sme sa ďalej do národného parku Ras Mohammed. Ponory v tejto oblasti sú naozaj pekné. Pod vodou to bol nezvyk, iný výstroj a čo bolo najdivnejšie, nemal som v ruke nič. Žiadny foťák, kameru, nevláčil som nič. Zistil som, že si ponor trocha aj viac užívam. Viac som toho videl ako keď fotím. To bola jediná výhoda. Bohužiaľ som domov došiel bez jedinej UW fotky. Nemohol som fotiť, aj keď 90 % zostavy som mal u seba v príručnej batožine, ale akurát blesky a jeden komponent k predĺženie objektívu ostali vo veľkej batožine. Všetko by sa mi zmestilo aj do príručnej, avšak som to podelil.
Na Ras Mohammede sme spravili asi 3 ponory. Je tu obrovské množstvo jednorožcov (unicornfish) vo veľkých húfoch. Videli sme ti aj obrovskú raju, napoleona, scorpion fish,…Pri kraji sme mali čo robiť kvôli prúdom. Tieto lokality som potápal asi v roku 2008 ešte z denných lodí v Sharm El Sheikhu. Po týchto ponoroch sme sa plavili ďalej na sever smerom k Tiran ostrovom. Tam sme sa potápali na Gordon reefe, Jackson Reef, Woodhouse reefe. Všade boli dosť veľké prúdy. Robili sa aj nočné ponory.
Po týchto lokalitách sme smerovali na druhú stranu Sinajského polostrova ku vraku Thistlegormu, kde som tiež dávnejšie bol. Prvý ponor mal byť nočný, boli veľké prúdy a rozhodol som sa neriskovať. Pár ľudí šlo. Nevidel som v tom význam, aby som v noci na relatívne neznámom vraku robil ponor v prúde. Na ďalší deň sme tu urobili dva ponory. Jeden veľmi krátky, keďže jeden maďarský kolega vydýchal fľašu extrémne rýchlo. Ponor u mňa trval cca 34 minút a ostala mi polovica zásoby. Tu sme hlavne pozreli lokomotívu vedľa vraku.
Ďalší ponor trval konečne dlhšie, keďže s nami už spomínaný pán nešiel. Mali sme namiešaný nitrox. Preplávali sme vnútorné časti vraku, kde sú známe nákladné autá a motorky. Vedľa nás preplávala aj muréna asi 2,5 metrová.
Po ponore sme sa vybrali smerom na Small Gubal island. Tiež som sa tu potápal asi v roku 2009, veľmi pekná lokalita aj nad hladinou aj pod. Je tu pozostatok malého vraku, skôr už len nejaká konštrukcia. Je tu neskutočne bohatý život, asi 4 obrovské murény, tri stone fish, chobotnica, plno menších farebných rýb a to hlavne vo vraku. Boli sme aj pri vraku Kingston. No toto bol ponor na ktorý nezabudnem. Hneď ako sme skočili zo zodiacu mi na dne vypadli všetky 4 olová. Našťastie sme reagovali s Ahmedom a dve som vložil ja rýchlo späť a dve on. (mal som požičaný žaket kde neboli integrované vrecká). To sa rýchlo vyriešilo. Potom sme plávali k vraku, vo vnútri milión glass fish. Veľmi pekné. Už popri vraku bol extrémny prúd. Ako sme plávali od vraku na stenu, bol taký prúd, že sme takmer naražali do všetkého. Prúd nás niesol obrovskou rýchlosťou, to som nezažil. Najkôr nás prúd tlačil zozadu a neskôr tlačil smerom na stenu z boku. Mali sme čo robiť.
A už ako sme sa blížili opäť k Hurghade, zakotvili sme pri Abu Nuhas, kde sú vlastne 4 vraky. My sme sa potápali pri Ghiannis D, kde som tiež už bol. Pár chodieb sme preliezli aj strojovňu. Vrak vo vnútri je zvláštny, keďže je naklonený a človek môže mať blbý pocit. Taktiež ako sa pláva z jednej miestnosti do druhej, prúdy talčia alebo ťahajú potápača von alebo dnu. Vo vraku bolo neskutočne veľa glass fish. Okolo vraku sú veľké hejná Bat fish. Po vraku sme sa vybrali smerom na zátoku, kde bývajú delfíny.
Na nočnom ponore na lokalite Shaab El Erg sme už pri konci nočného ponoru našli murénu najskôr bola pri dne. Postupne sa potom začala dvíhať nad nás, čo bolo neskutočné a mali sme trocha aj strach. Cúvli sme, nevedeli sme načo sa chystá, čumela na nás. Radšej som odklopil aj svetlo, aby ju to neiritovalo. Potom sa pomaly zobrala a odplávala. Videl som, že aj ostatní chalani odplávali kúsok ďalej.
A posledný deň sme sa dostali na lokality Umm Gamar (mother moon), kde som sa potápal viackrát keď som pracoval v Hurghade jedno leto v roku 2006. Je to naozaj krásna lokalita, odporúčam vidieť. Je to skôr akoby skalnatá mesačná krajina s bohatým životom. Sú tu dve menšie veže s malými kavernami. Keď nahladnete dovnútra, je tam naozaj neúrekom rýb. Boli tu aj iné murény. Druhá lokalita bola El Fanous East. Táto lokalita je zaujímavá pre jeden Erg cca v 10 metroch, kde bývajú čistiace ryby. Rybka je cca 10 cm dlhá modro-čierno-sfarbená. Dopláva k Vám okolo masky, vyberiete si z úst automatiku a otvoríte ústa. Rybka vpláva do úst a začne Vás čistiť. Je to naozaj zábavné. Ja som si to skúsil asi 4 x. Kolega to zachytil na kameru, dúfam,že sa ku mne video dostane. Jeden krát mi tam vplávali naraz dve. Týmto ponorom sme ukončili naše safari. Dopluli sme do prístavu Marina v Hurghade. Večer po večery sme sa vybrali do mesta na Sheraton. Pozrel som si hotel kde som v roku 2006 pracoval. Takmer ostalo všetko bezo zmien.
Na druhý deň po raňajkách nás brali na letisko. Náš let šiel o čosi neskôr ako kolegom z maďarska. Keď sme nastúpili do lietadla, vyštartovali sme o 45 minút neskôr. Po pristátí vo Viedni som pohľadal Lost and Found kanceláriu. Pracovník ma zobral do miestnosti kde sú batožiny, aby som sa pozrel. Samozrejme jeden kufor caterpillar som našiel. Zadal som kód a bola to moja batožina. Viditeľne bola ošúchaná a vizuálne sa dalo vidieť, že im kufor pravdepodobne padol niekde a preto sa asi ani nedostal do lietadla.